نورپردازی حرفه ای

نورپزدازی :

یکی از بخش های معماری و مهندسی معماری است .

نورپردازی یک بنا یکی از مهمترین جنبه های طراحی آن می باشد که در شب می تواند جلوه منحصر به فردی به دید بیننده آن بنا بدهد.

 بحث نور و پرداختن به آن می تواند در مباحث زیبائی شناسی و هنر جایگاه ویژه ای داشته باشد. از جمله علوم و هنرهایی که می توان به نقش نور در آن اشاره داشت ،هنر معماری است که بحث مفصلی را در زمینه روند بهره گیری از نور طبیعی به خود اختصاص می دهد. ابزار و وسایل روشنایی نیز به عنوان عواملی که تأمین کننده ی نور مصنوعی هستند ،مطرح می باشند. در هنر معماری نور یکی از اجزایی است که کنار عناصر و مفاهیم دیگر از قبیل ساختار ،نظم فضایی، مصالح، رنگ و … مطرح می شود و در طراحی به عنوان یک عنصر مجزا باید نقش خود را ایفا کند..

نور یک ابزار بیان معماریست که علاوه بر آن بر سایر ابزارهای معمارانه نیز تاثیر گذار است

نرم افزار DIALux

یک نرم افزار حرفه ای و رایگان برای محاسبه و طراحی سیستم های روشنایی و نورپردازی داخلی و خارجی می باشد. قابلیت ورود برنامه های CAD و خروجی به آنها در این نرم افزار فراهم شده است و دارای محاسبات دقیقی برای تمامی پارامترهای نوری می باشد.

این نرم افزار انرژی مورد نیاز برای فضای مورد نظر را محاسبه کرده و از کلیه مقررات بین المللی در زمینه روشنایی پشتیبانی می کند.

امکان شبیه سازی روشنایی برای محیط های داخلی، خارجی و جاده ها وجود دارد. به طور دقیق و حرفه ای تمام پارامترهای روشنایی را برای محیط های داخل، خارج، جاده ها و تونل ها محاسبه و طراحی می کند و نتایج خروجی دقیق و قابل اعتمادی تولید می کند.

طراحان نور پردازی می توانند با توجه به خروجی های نرم افزار محاسبات و طراحی های خود را انجام دهند. امکان انتخاب بین هزاران محصول روشنایی ( لامپ، پروژکتورهای LED، چراغ های خیابانی، چراغ های روشنایی سقفی و دیواری و ...) از شرکت های معتبر به همراه توضیح کامل و تمام مشخصات تکنیکی و نوری شامل: پترن تشعشعی، توان، شدت و چگالی نور، منحنی های فتومتریک و دیاگرام های روشنایی در نرم افزار فراهم شده است.

سیستم گزارش دهی دیالوکس بسیار جامع بوده و میتوان محصولات مختلف با پارامترهای متفاوت را در آن بررسی و مقایسه نمود.